• Innowacja pedagogiczna

• Sprawozdanie z realizacji innowacji „Dzień dobry, Ortografio!”

W tym roku szkolnym w klasie 8 realizowana była innowacja ortograficzna. Miała ona na celu podniesienie poziomu ortografii w tej klasie. Uczniowie przypominali zasady, utrwalali je, a potem sprawdzali, w jakim stopniu udało im się przyswoić. Wymagała ona od uczniów zaangażowania, gdyż sami przygotowywali te fragmenty lekcji. „Dzień dobry, Ortografio!” stanowiło początek lekcji. Trudno powiedzieć, czy ta półroczna innowacja ortograficzna przyniosła oczekiwane efekty, a więc:

podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych, utrwalenie znajomości zasad ortograficznych, podniesienie świadomości ortograficznej, doskonalenie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, zaktywizowanie uczniów w proces nauki.

Jednak na podstawie analizy próbnych egzaminów i sprawdzianów przeprowadzanych w ramach „Lepszej Szkoły” można zauważyć, że uczniowie tej klasy mieli nieznacznie wyższy wynik w kryterium poprawności ortograficznej i interpunkcyjnej w porównaniu z uczniami z innych szkół, którzy brali udział w projekcie.

Innowacja będzie kontynuowana w kolejnym roku szkolnym po wprowadzenie pewnych modyfikacji.