• Spektakl pt."Shrek"
          • Spektakl pt."Shrek"

          • 23 listopada uczniowie klas I-III oraz starsza grupa przedszkolna wybrali się do Biłgorajskiego  Centrum Kultury na spektakl Teatru Profilaktycznego ALERT pt."Shrek". Przedstawienie pokazało dzieciom jak ważne jest w życiu poczucie własnej wartości i polubienie siebie samego.  Z pomocą zabawnego i uroczego w swym nieokrzesaniu ogra ukazano, że świat jest ciekawy i piękny w swej różnorodności, że nie należy się przed nim zamykać, ale poznawać go, bo dzięki temu staniemy się wewnętrznie bogatsi.

        • "Bezpieczne dziecko - szczęśliwe dziecko "
          • "Bezpieczne dziecko - szczęśliwe dziecko "

          •  Co wolno, a czego nie wolno robić poruszając się po drodze oraz jak bezpiecznie się bawić - to tematy jakie były realizowane w klasie pierwszej oraz obydwu oddziałach przedszkolnych. Podsumowaniem tych zajęć był udział w konkursie profilaktycznym  pt. "Bezpieczne dziecko- szczęśliwe dziecko ". Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej ukazującej bezpieczeństwo oczami dzieci.

            Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i oryginalnością. Zachęcamy do obejrzenia  pięknych prac w galerii zdjęć. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały wychowawczynie panie: Anna Nizio, Małgorzata Kurzyńska, Ewa Furlepa oraz Monika Kurzyńska.

            Nagrody za udział w tym konkursie zostały zakupione ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tereszpolu.

        • Warsztaty profilaktyczne  „PRZEMOC TO NIEMOC!” dla uczniów klas I-III
          • Warsztaty profilaktyczne  „PRZEMOC TO NIEMOC!” dla uczniów klas I-III

          •  22 listopada w klasach I-III odbyły się warsztaty pt. „PRZEMOC TO NIEMOC!”. Proponowane zajęcia dla uczniów miały na celu nabywanie umiejętności rozpoznawania i nabywania emocji, radzenia sobie z nimi i odpowiednie zastępowanie emocji negatywnych emocjami pozytywnymi. 

            Na spotkaniu poruszana była tematyka budowania poczucia własnej wartości oraz profilaktyki przemocy.

        • Nasi szachiści znowu na podium
          • Nasi szachiści znowu na podium

          • Ósemka naszych szachistów w dniu 17 listopada 2023 r. uczestniczyła w zawodach szachowych w ramach Zamojskiego Festiwalu Szachowego – Turniej „Zamojska Szacholandia 2023” zorganizowanym w Szkole Podstawowej Nr 6 w Zamościu, 

            Turniej rozgrywany był w kategoriach wiekowych:

            A – do lat 10 (rocznik 2013 i młodsi)

            B – do lat 14 (rocznik 2009-2012)

            C – do lat 18 (rocznik 2005-2008)

            na dystansie 8 rund z tempem szachów błyskawicznych 5’ + 3” na ruch.

            Zawody miały nietypową formułę, gdyż w poszczególnych rundach grano:

            Runda I: Szachy

            Runda II: Antyszachy

            Runda III: Szachy 960 (szachy Fischera)

            Runda IV: Szachy Marsylskie

            Runda V: Szachy

            Runda VI: Szachy 960 (szachy Fischera)

            Runda VII: Antyszachy

            Runda VIII: Szachy

             

            Pomimo tych udziwnień nasi zawodnicy poradzili sobie z tymi niedogodnościami zajmując czołowe lokaty w swoich kategoriach. Najlepsi zawodnicy obdarowani zostali pamiątkowymi dyplomami i medalami za miejsca I-VI. Nasi zawodnicy wywalczyli 4 medale: 1 złoty – Szymon Potocki, 1 srebrny – Jakub Strzałka, 2 brązowe – Aleksander Mazurek, Oskar Kurzyński. Wyniki naszych uczniów przedstawiały się następująco:

            Kategoria A – do lat 10:

            Potocki Szymon I miejsce

            Mazurek Aleksander III miejsce

            Mikołaj Marzec IV miejsce

            Kulik Radosław VI miejsce

            Zygmunt Filip X miejsce

            Sikorski Filip XVI miejsce

            Kategoria B – do lat 14

            Strzałka Jakub II miejsce

            Kurzyński Oskar III miejsce

             

            Gratulacje dla wszystkich zawodników a szczególnie dla tych którzy zajęli miejsce na podium. Opiekunem i trenerem szachistów jest pan Jerzy Strzałka. Dziękujemy też pani Agnieszce Kurzyńskiej za pomoc w zawiezieniu dzieci na turniej.

        • Warsztaty profilaktyczne w klasach I-III
          • Warsztaty profilaktyczne w klasach I-III

          • 17 listopada 2023 r. w klasach I-III odbyły się warsztaty profilaktyczne.

            Spotkania przeprowadziła p. Magdalena Burdzań-Harasim z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Biłgoraju.

            Klasa III realizowała tematykę dotyczącą przemocy i agresji w szkole natomiast w klasie I i II uczniowie  rozmawaiali o ,,Plecaku pozytywnych emocji”.  O tym, że bycie dobrym zawsze się opłaca.

        • ,,Moja wiara, moja miłość”
          • ,,Moja wiara, moja miłość”

          • Emilka Wołyniak z grupy przedszkolnej ,,Mróweczki” wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Religijnej ,,Moja wiara, moja miłość”, zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu. Konkurs przebiegał II etapowo. I etap miał formę online, polegał na nagraniu występu i przesłaniu materiału video. 10 listopada otrzymaliśmy bardzo miłą informację o zakwalifikowaniu się Emilki do Koncertu Finałowego, który odbył się 15 listopada. Do II etapu przeszło 24 uczestników spośród 150. W kategorii ,,Przedszkole” Emilka zdobyła wyróżnienie za wykonanie piosenki ,,Przyjdź jak deszcz”. Gratulujemy Emilce sukcesu i życzymy wytrwałości w rozwijaniu zdolności wokalnych. Dziękujemy osobom, które pomagały w przygotowaniu Emilki do występów w I i II etapie konkursu, panu Jerzemu Strzałce, paniom Małgorzacie Kurzyńskiej i Monice Kurzyńskiej oraz mamie Emilki pani Kindze Wołyniak.

        • „Tajemniczy Skrzat”
          • „Tajemniczy Skrzat”

          • 14 listopada  2023 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I–III naszej szkoły obejrzeli przedstawienie profilaktyczne „Tajemniczy Skrzat”  przygotowane przez aktorów Teatru „Kurtyna” z Krakowa. Bohaterką bajki jest mała, nadpobudliwa dziewczynka o imieniu Lena, która ma problem z rozładowaniem swojej ogromnej energii, a zapracowani rodzice nie zawsze mają czas, aby się nią zajmować. Nudząc się popołudniami spędza cały swój wolny czas na telefonie. Tak jest do czasu, aż niespodziewanie odwiedza ją tajemniczy skrzat Franek.

            Bajka o Lence i skrzacie Franku zwraca uwagę na problemy współczesnych dzieci, które cierpią na brak wspólnej zabawy z rówieśnikami i brak przebywania na świeżym powietrzu. Najczęściej ich jedyną rozrywką jest oglądanie filmików na telefonie lub granie na konsolach.

            Przedstawienie odbyło się dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Tereszpol za co serdecznie dziękujemy.

        • Udział w gminnych uroczystościach
          • Udział w gminnych uroczystościach

          •     11 listopada odbyły się gminne uroczystości związane ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w kościele pw. M.B. Częstochowskiej w Tereszpolu-Zaorendzie. Część artystyczną przygotowali nasi uczniowie pod kierunkiem nauczycieli. Następnie zgromadzeni przeszli przed budynek Urzędu Gminy Tereszpol i złożyli wieńce przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej.

            Serdeczne podziękowania dla Rodziców za dowóz dzieci do kościoła i pomoc w organizacji tego dnia. 

            zdj. J. Pawluk

        • Szachowy Turniej Kwalifikacyjny do Wojewódzkiej Kadry Juniorów
          • Szachowy Turniej Kwalifikacyjny do Wojewódzkiej Kadry Juniorów

          • We wtorek, 7 listopada, najlepsi szachiści z naszej szkoły uczestniczyli w „Szachowym Turnieju Kwalifikacyjnym do Wojewódzkiej Kadry Juniorów”. Turniej organizowany był we współpracy z Lubelskim Wojewódzkim Związkiem Szachowym, Klubem Top Chess Biłgoraj, Urzędem Gminy Biszcza, Lubelskim Kuratorem Oświaty i Wychowania oraz Szkolnym Związkiem Sportowym. Zmagania przy szachownicach były o tyle trudne, gdyż do rywalizacji zasiadło 101 młodych szachistów z rejonu 5 obejmującej cztery powiaty: Kraśnik, Janów Lubelski, Biłgoraj, Lublin (powiat). Sędzią głównym zawodów był pan Artur Kimak.

            Po 7 rundach zaciętej potyczki nasi uczniowie uzyskali następujące lokaty:

            kategoria chłopcy do 9 lat:

            - Mikołaj Marzec (kl. III) miejsce II

            - Filip Zygmunt (kl. III) miejsce V

            kategoria chłopcy do 11 lat:

            - Jakub Strzałka (kl. V) miejsce V

            - Aleksander Mazurek (kl. IV) miejsce VII

            kategoria dziewczęta do 13 lat:

            - Wiktoria Kwiatkowska (kl. VIII) miejsce III

            kategoria chłopcy do 13 lat:

            - Karol Cielica (kl. VII) miejsce IV

            - Oskar Kurzyński (kl. VI) miejsce X.

            Serdecznie gratulujemy naszym szachistom, którzy znaleźli się w czołówce swoich kategorii a Mikołajowi Marcowi i Wiktorii Kwiatkowskiej zajęcia miejsca na podium. Opiekunem i trenerem naszych zawodników jest pan Jerzy Strzałka.

        • Szkoła do Hymnu
          • Szkoła do Hymnu

          • 10 listopada 2023 r. nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ministra Edukacji Narodowej “Szkoła do Hymnu”. W tym dniu uroczysta akademia z okazji 11 listopada rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania naszego hymnu narodowego. Następnie uczniowie klasy 8 zaprezentowali część artystyczną o tematyce niepodległościowej przygotowaną przez p. Małgorzatę Kłubko i p. Monikę Kurzyńską. Cały występ wzbogacony był pieśniami w wykonaniu uczennic klasy IV- Lenki, Zuzi i Oliwii oraz Bartka- ucznia kl. I, który zaśpiewał pieśń pt. ,,Biały Krzyż" pod kierunkiem p. Małgorzaty Kurzyńskiej. 

        • Uzależnienia od substancji psychotropowych
          • Uzależnienia od substancji psychotropowych

          • W piątek 10 listopada 2023 uczniowie klas V-VIII uczestniczyli w warsztatach na temat uzależnień od substancji psychoaktywnych. Trenerka rozpoczęła spotkanie od przedstawienia podziału tych substancji, a następnie omówiła ich wpływ na organizm człowieka. Uczniowie poznali czynniki prowadzące do uzależnień. Potrafili podać objawy wskazujące, że osoba jest pod wpływem substancji psychoaktywnych. Aby w pełni zrozumieć ten problem, obejrzeli film przedstawiający mechanizm uzależnienia. Następnie odbyła się część warsztatowa, w której uczniowie w grupach formułowali argumenty przeciwko zażywaniu substancji psychoaktywnych. Spotkanie realizowane było w ramach projektu „Razem Bezpieczniej”.

        • Czym jest hejting?
          • Czym jest hejting?

          • Uczniowie klas II-IV wzięli udział w warsztatach „Hejt, cyberprzemoc”. Spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnienia, czym jest hejt. Uczniowie podawali przykłady mowy nienawiści w Internecie, czyli złośliwe komentarze, udostępnianie czyjegoś wizerunku, wyśmiewanie, używanie wulgaryzmów. Dowiedzieli się również , kim jest patoyoutuber, patostreamer i troll internetowy. Uczniowie zdają sobie sprawę, że w sieci nikt nie jest  anonimowy  i każdy akt hejtu może pociągać negatywne skutki. Pani prowadząca warsztaty podkreśliła, że hejt to nie to samo, co konstruktywna krytyka, dzięki której youtuber może poprawić jakość swojej twórczości. Aby nie zachęcać innych do hejtu, warto się powstrzymać od lajkowania i komentowania wypowiedzi  hejterów. Na koniec warsztatów uczniowie stworzyli plakaty oraz Kodeks Bezpiecznego Korzystania z Sieci:

            1. Nikogo nie obrażam.
            2. Reaguję na heating (zgłaszam).
            3. Nie odpowiadam na zaczepki.

            Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu „Razem Bezpieczniej” dofinansowanego ze środków MSWiA.

        • Czego możemy nauczyć się od żołnierza Jednostki Wojskowej GROM?
          • Czego możemy nauczyć się od żołnierza Jednostki Wojskowej GROM?

          • 8 listopada 2023 r. uczniowie kl. VI – VIII uczestniczyli w spotkaniu z byłym żołnierzem Jednostki Wojskowej GROM p. Pawłem, ps. Naval.

            Pan Paweł spotkanie rozpoczął od przypomnienia wynalazków, które powstały na cele wojskowe, m.in. Internet, GPS, mikrofalówka, teflon czy okulary przeciwsłoneczne.

            Opowiedział o początkach Jednostki GROM. Następnie uczniowie obejrzeli film przedstawiający warunki przyjęcia do tej jednostki.

            Pan Paweł opowiadając o swojej służbie wielokrotnie podkreślał, jak ważne jest wykształcenie, marzenia, wiara w siebie, budowanie swojej wartości. Zwracał uwagę na zmianę mentalną, nasze myślenie.

            Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego projektu Rzem Bezpieczniej.

        • Z pokolenia na pokolenie
          • Z pokolenia na pokolenie

          •    W poniedziałek, 6.11.2023 r. w klasie czwartej odbyła się lekcja wspomnień. Uczniowie na godzinę wychowawczą przynieśli pamiątki po swoich bliskich. Były zdjęcia, m.in. jedno sprzed 96 lat, latarka, książeczki wojskowej, szalik, kolczyki, stare pieniądze oraz dokumenty z czasów II wojny światowej. Uczniowie oglądali pamiątki i dzielili się wspomnieniami o swoich bliskich.

        • WITAJCIE W SZKOLE PIERWSZAKI!
          • WITAJCIE W SZKOLE PIERWSZAKI!

          • 27 października 2023 r. uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Tereszpolu - Kukiełkach zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej.

            Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg ważnych pytań. Po zaprezentowaniu się, starsi uczniowie zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty". Po inscenizacji przyszedł czas złożenie ślubowania.

            Pierwszoklasiści obiecywali być pilnymi w nauce, wzorowymi w zachowaniu. Ślubowali być dobrymi kolegami, kochać Ojczyznę i godnie reprezentować naszą szkołę.

            Następnie dyrektor szkoły – Bogumiła Kukiełka dokonała symbolicznego pasowania na ucznia - życząc samych sukcesów w nauce.

             Jak co roku nie zawiedli też Rodzice, którzy po Ślubowaniu przygotowali dla swoich dzieci słodki poczęstunek w klasach.

            W przygotowanie uroczystości zaangażowane były uczennice klasy IV- Lenka i Julka, które przeprowadziły egzamin swoim młodszym kolegom i koleżankom oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem p. Ewą Furlepą.

            Serdeczne podziękowania należą się także p. Jerzemu Strzałce za pomoc i obsługę sprzętu nagłaśniającego.

            To był wspaniały dzień! Powodzenia pierwszaki- życzy wychowawczyni: Monika Kurzyńska.

        • Podróż do Maroka!
          • Podróż do Maroka!

          • 26 października 2023r.  naszą szkołę odwiedził podróżnik Piotr z grupy Trzask.pl. Tematem spotkania była podróż po Maroko. Uczniowie dzięki licznym fotografiom, filmom i opowieściom, mogli zobaczyć jak wygląda codzienne życie mieszkańców tego państwa. Poznaliśmy ciekawe miejsca i zabytki Maroko, takie jak: Fez– najbardziej skomplikowane miasto świata,  czy Dżamma el – Fna – najsłynniejszy plac Maroka – zwany „zgromadzeniem umarłych”.  Uczestnicy spotkanie dowiedzieli się dlaczego kameleon zmienia kolor skóry i w jaki sposób to robi oraz mogli podziwiać jeden z największych meczetów świata – słynny Meczet Hassana II.

            Ciekawy i humorystyczny sposób przekazania informacji, był dodatkową atrakcją niezwykłej lekcji geografii, która u niejednego rozbudziła chęć poznawania świata i odbycia egzotycznych podróży.

            Organizatorem spotkania była p. Renata Wojnar.

        • Apel o książce
          • Apel o książce

          • 24 października odbył się apel poświęcony książce. Październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych, stąd też uczniowie klasy III pod kierunkiem p. Krystyny Marzec i p. Urszuli Adamowicz przygotowali inscenizację pt. „Książka mój przyjaciel”. Uczniowie przedstawili, jakie formy przybierała książka na przestrzeni wieków, zwrócili uwagę, że obecnie  książki nie możemy kojarzyć jedynie z formą papierową. Zaprezentowali wiele ciekawostek o książkach oraz poinformowali o karach, jakie groziły w dawnych czasach tym, którzy nie szanowali książek. Uczniowie zachęcali wszystkich do częstego odwiedzania biblioteki i sięgania po literaturę. 

        • XVI Józefowskie Spotkanie z Poezją Papieską i Piosenką Religijną
          • XVI Józefowskie Spotkanie z Poezją Papieską i Piosenką Religijną

          • 20 października, w MOK w Józefowie, odbyło się XVI Józefowskie Spotkanie z Poezją Papieską i Piosenką Religijną.  Uczniowie z okolicznych szkół i ośrodków kultury, poezją i piosenką uczcili kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IV. Lena Książek zaśpiewała piosenkę „Panie proszę przyjdź”, Lena Nizio- „Schowaj mnie”, Aleksandra Szawara- „Tyś Królową mego serca” a Oliwia Zubala ”Ty tylko mnie poprowadź”. Uczennice otrzymały dyplomy za udział w konkursie oraz drobne upominki.

        • Waldemar Cichoń w naszej szkole
          • Waldemar Cichoń w naszej szkole

          • 20 października 2023 r. uczniowie klas I-IV wzięli udział w spotkaniu z autorem lektury „Cukierku! Ty łobuzie!” panem Waldemarem Cichoniem. Przed tą niecodzienną lekcją dzieci z klasy pierwszej przeczytały pierwszą część opowiadań o kocie Cukierku. W trakcie spotkania autor opowiadał o warsztacie pracy pisarza. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób przebiega proces od powstania pomysłu na książkę, do jej wydania i trafienia na półkę w księgarni. Pan Waldemar Cichoń przeczytał jedną z opowieści o kocie psotniku. Niespodzianką, którą autor przygotował dla uczniów, było pokazanie głównego bohatera książek – Cukierka. Nie zabrakło też drugiej bohaterki opowiadań – kotki Tradycji. Ponadto uczniowie mieli możliwość zakupienia książek z imienną dedykacją od autora.

            Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Tereszpol.

      • Ślubowania nadszedł czas 2020
      • Konkurs Pięknego Czytania
      • W świecie poezji Zbigniewa Herberta
      • Warsztaty w Zamościu
      • Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej
    • Kalendarz

        brak danych
    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Tereszpolu-Kukiełkach
      • pierwszy:szkolakukielki@tereszpol.pl, drugi: kukielka0@poczta.onet.pl, trzeci dla uczniów: szkolakukielki0@gmail.com
      • jurs1@op.pl, monikakurzynska35@gmail.com
      • 84 6876022
      • Tereszpol-Kukiełki 31 23-407 Tereszpol-Zaorenda Poland
    • Logowanie